Asjade internet (IoT)

2016. aasta oktoobris ründasid sajad tuhanded pahategijate mõju alla sattunud koduruuterid, võrgukaamerad, beebimonitorid ja muud asjade interneti seadmed üheaegselt suurt interneti domeeninimeteenuse (DNS) pakkujat Dyn, häirides selle kaudu paljusid teisi olulisi teenuseid – näiteks Amazon, BBC, CNN, Airbnb, PayPal, Twitter, Spotify, Netflix jpt. Kuigi võib ju väita, et tegemist pole elutähtsate teenustega, olid mitmed miljonid inimesed mitmete tundide vältel ikkagi tõsiselt häiritud.

Novembris jäid Soomes Lappeenranta linnas kaks kortermaja paariks päevaks ilma kütte, sooja vee ja ventilatsioonita. Külmal ajal päris ebameeldiv lugu. Selle põhjuseks oli aga küberrünnak nende hoonete automaatikasüsteemide vastu, mis tõestas järjekordselt, et kübermaailmas toimuv mõjutab aina suuremas ulatuses otseselt inimeste kõige tavalisemat igapäevaelu.

Erinevaid intsidente asjade interneti seadmetega juhtub iga päev tuhandeid ning nende ulatus ja mõju on pideval tõusuteel. Seda eelkõige põhjusel, et nimetatud seadmetes oleva tarkvara turvalisusele pole senini kahjuks erilist tähelepanu pööratud ja nii langevad need suhteliselt hõlpsasti pahalaste kontrolli alla. Samal ajal tekib erinevaid nutikaid seadmeid internetti iga päevaga massiliselt juurde – hinnanguliselt 5 miljonit seadet päevas (!) – ja need kõik toovad endaga kaasa kas siis uusi turvaauke, või olemasolevate aukude ohjeldamatut levikut.

Pole vist Eestiski enam palju ettevõtteid ja kodusid, kus poleks mõnd nutikat seadet – alates kõige tavalisemast valvekaamerast või nutitelerist, mis on võrguga ühendatud ning seetõttu internetist ligipääsetav, lõpetades suurte automaatjuhtimissüsteemidega, mis on hoolduseks ja halduseks interneti kaudu kättesaadavad. Samas on ilmselge, et keegi nende seadmete omanikest ei soovi seda, et mõni võõras kaamerate kaudu salaja nende tegemistel silma peal hoiab, nutika termostaadi kaudu koduarvutist perepildid pihta paneb, või võrguprinteri vahendusel raamatupidamise andmed ja kliendibaasi ära varastab.

Siit jõuamegi meie IoT teenuse juurde – konkreetse vajaduse või probleemi lahendamisel oleme abiks mõistlike valikute tegemisel ning nende valikute turvalisel ülespanekul. Kui aga mingid lahendused on juba tööle pandud, vaatame need üle ja kui vaja, siis aitame need turvalisemaks teha.

Kas saame abiks olla? Tekkis küsimusi? Võta meiega ühendust!